Usled visokih temperatura i pojačane vlažnosti, leto donosi česte urinarne infekcije. U razgovoru sa uvaženom doktorkom, specijalistom opšte medicine, dr Biserkom Obradović otkrivamo na koji način je moguće brzo se osloboditi tegoba i nastaviti sa uživanjem na odmoru.
Svake godine milioni ljudi ima infekciju urinarnog trakta, posebno u letnjem periodu. Skoro polovina žena prijavljuje infekciju urinarnog trakta bar jednom u životu. Često su vrlo dosadne, jer u određenom procentu slučajeva se navraćaju i do nekoliko puta u toku godine.
Cistitis, ili upala mokraćne bešike, najčešća je forma urinarne infekcije.
Urinarne infekcije delimo na akutne, koje nastaju naglo sa burnom pojavom simptoma, i hronične – laganog toka koje traju duže i imaju tendenciju da se ponavljaju. Unutrašnjost urinarnog trakta je sterilna, osim dela sluzokože na samom izlazu mokraćnog kanala. Urin predstavlja nepovoljnu sredinu za razvoj bakterija zbog svoje kiselosti i promenljive koncentracije jedinjenja u njemu.
Kada se javljaju urinarne infekcije ?
Infekcija se javlja kada bakterija uđe preko mokraćnog kanala i počne da se razmnožava u bešici, a urin postaje inficiran. Infekcije urinarnog sistema se javljaju uglavnom kod žena preko 18 godina starosti koje imaju normalan urinarni sistem i očuvanu funkciju bubrega, retko kod muškaraca mlađih od 50 godina.
Kupanje u jezerima, bazenima i drugim kupalištima, ukoliko je voda zagađena, doprinosi razvoju urinarnih infekcija. Dugotrajno nošenje vlažnih kupaćih kostima kao i nagli prelazak iz hladne, klimatizovane prostorije u toplu spoljašnju sredinu slabi imunitet što pogoduje nastanku infekcije. Nastanku urinarne infekcije doprinose i nedovoljan unos tečnosti, odlaganje mokrenja, neadekvatna higijena, seksualni odnosi i upotreba spermicida.
Postoji veliki broj bakterija koje izazivaju urinarne infekcije. Najveći broj ovih bakterija su normalni i stanovnici debelog creva (Enterobakterije), kojih ima preko 200 vrsta. Escherichia coli je izazivač u 90% slučajeva.
Kako prepoznati tegobe urinarne infekcije?
Infekcija bešike ume biti bolna, a ukoliko bakterija dospe do bubrega može izazvati ozbiljne posledice po organizam, pa je poseta lekaru obavezna više puta puta u toku godine. Urinarne infekcije se javljaju tokom cele godine, ali su tokom letnjeg perioda učestalije.
Tipične tegobe nekomplikovanih infekcija su bol i peckanje prilikom mokrenja, učestali nagon za mokrenje sa malom količinom mokraće, bol u donjem delu stomaka, zamućenje mokraće, promena boje urina (roze ili crvena boja mokraće), neprijatni miris mokraće…
Korisni saveti doktora
Prevencija je najbolji način da sprečite da do urinarnih infekcija uopšte i dođe. Najpre treba promeniti navike u ponašanju.
- Potrebno je istuširati se nakon znojenja ili kupanja u bazenu i zameniti mokar kupaći kostim.
- Ne treba odlagati mokrenje, već naprotiv, potrebno je izmokravati se što češće i čim se oseti potreba, ne odlagati mokrenje. Poželjno je mokriti na svaka 3 ili 4 sata (što duže mokraća ostaje u bešici, to je lakše bakterijama da se razmnože). Za žene sklone infekcijama preporučuje se i mokrenje pre i nakon seksulanog odnosa.
- Kod urinarnih infekcija od velike pomoći mogu da budu prirodni, biljni preparati, zatim čajevi – čaj od brusnice, peršuna i drugi antimikrobni čajevi. Preporučuje se unos sirovog belog luka, koji je prirodni antibiotik i pomaže u jačanju imuniteta, zatim prirodni probiotici poput jogurta, kao i vitamin C u ishrani i putem suplemenata.
- Lično, na početku infekcije savetujem Naturoplex®, dijetetski suplement na bazi biljnih komponenti koji se koristi za ublažavanje tegoba sa mokrenjem koje nastaju usled urinarne infekcije.
Naturoplex® predstavlja kombinaciju 5 lekovitih biljaka čija je delotvornost kod urinarnih infekcija pokazana u mnogobrojnim kliničkim istraživanjima. Sastojci Naturoplex® tableta ostvaruju brz efekat već na početku primene i pomažu u smanjenju tegoba izazvanih urinarnom infekcijom.