„Više od polovine žena će tokom svog života doživeti barem jednu epizodu urinarne infekcije, a jedna trećina će imati epizodu urinarne infekcije pre dvadeset četvrte godine“. Specijalista urologije Dr Vladimir Perić, zaposlen u Opštoj Bolnici Valjevo objašnjava na koji način je potrebno prevenirati i lečiti urinarne infekcije, veoma čest zdravstveni problem u ženskoj populaciji.
Urinarne infekcije – podele
Urinarna infekcija je postojanje kliničkih simptoma bolesti u urinarnom traktu uz istovremeno prisustvo zapaljenskih činioca u laboratorijskim analizama.
Postoji više podela urinarnih infekcija. Prema mestu nastanka dele se na infekcije donjeg i gornjeg urinarnog trakta. Najčešća infekcija donjih urinarnih puteva je upala bešike ili cistitis. U gornjim partijama urotrakta najčešća je upala bubrega, odnosno pijelonefritis.
U odnosu na anatomsku i funkcionalnu očuvanost urinarnog sistema, urinarne infekcije mogu biti nekomplikovane – sa intaktnim urinarnim traktom i komplikovane – gde postoje izvesne funkcionalne ili strukturne abnormalnosti urotrakta kao što su urođene anomalije, razvijena kalkuloza, ili druga imunodeficijentna stanja organizma.
Žene izloženije urinarnim infekcijama
Usled anatomskih razlika, žene su daleko izloženije urinarnim infekcijama od muškaraca. Kratka, široka i gotovo pravolinijska uretra daje mogućnost da bakterije iz spoljne sredine lakše savladaju anatomske barijere i razmnože se do te mere da izazovu infekciju.
Više od polovine svih žena će tokom svog života doživeti barem jednu epizodu urinarne infekcije, a jedna trećina će imati epizodu urinarne infekcije pre dvadeset četvrte godine.
Izostankom zaštitnog dejstva hormona estrogena, žene u menopauzi su podložnije urinarnim infekcijama. Sa druge strane, mlade žene, preranim stupanjem u intimne odnose ili čestim menjanjem partnera povećavaju rizik od urinarne infekcije.
Uvećana prostata kod muškaraca otežava izmokravanje što čini pogodno tlo za razmnožavanje bakterija, pa se muškarcima savetuju preventivni pregledi urologa već posle četrdesete godine.
Simptomi urinarne infekcije
Simptomi urinarne infekcije su karakteristični i vezani su za poremećaj mokrenja. Najčešći su: učestalo mokrenje, česti pozivi i peckanje pri mokrenju, bol u predelu bešike, pa i hematurija odnosno pojava krvi u urinu. Upalu bubrega karakteriše bol u donjem delu leđa, povišena telesna temperatura, mučnina, malaksalost uz koje mogu biti prisutni i gore pobrojani simptomi cistitisa.
Postoji posebna grupa tzv. asimptomatske urinarne infekcije, koje karakteriše odsustvo simptoma i dokazuju se samo laboratorijskim analizama. Stav je da se asimptomatske infekcije leče samo kod osetljivih grupa pacijenata, a to su pre svih trudnice.
Da ne bi došlo do razvoja urinarne infekcije potrebno je sprovoditi preventivne mere koje podrazumevaju dovoljan unos tečnosti, redovnu higijenu urogenitalne regije, nošenje pamučnog veša, pražnjenje bešike pre i posle seksualnog odnosa.
Ako ipak, osetite neke od ovih simptoma treba se svakako javiti svom lekaru. Na osnovu anamneze lekar će posumnjati da se radi o urinarnoj infekciji, a potom je i potvrditi laboratorijskim pretragama. Analizom urina može se primetiti prisustvo bakterija u urinu. Najčešći izazivač urinarne infekcije je bakterija Escherichia coli koja je normalan stanovnik crevne flore, odakle se širi prema urinarnom traktu izazivajući infekciju. Pored nje, izazivači mogu biti i druge bakterije, pa i gljivice iz roda Candida i mikroorganizmi Hlamidia, Mikoplazma i Ureaplazma.
Lečenje urinarnih infekcija
Simptomatsko lečenje treba započeti odmah većim unosom tečnosti i primenom prirodnih preparata kao što je Naturoplex®, čiji aktivni sastojci doprinose smanjenom vezivanju bakterija za epitel bešike i eliminaciji urinom, i na početku primene doprinosi ublažavanju simptoma. U međuvremenu, po pristiglom nalazu urino kulture, može se u terapiju uvesti adekvatna antibiotska terapija.
U izboru antibiotika treba biti oprezan, jer neadekvatno lečene infekcije mogu se vratiti sa svim simptomima. Takođe, postoje stanja kada se ne može postići sterilnost urina uprkos antibiotskoj terapiji. Tada je vreme da posetite urologa specijalistu, koji daljim dijagnostičkim procedurama kao što je ultrazvučni pregled i druge, može otkriti postojanje nekih nepravilnosti urotrakta koji kompromituju lečenje infekcije.
Biljni preparati – važno mesto u lečenju urinarnih infekcija
Poslednjih godina biljni preparati zauzimaju važno mesto u lečenju urinarnih infekcija. Zbog nekontrolisane upotrebe antibiotika prethodnih decenija, bakterije su razvile rezistenciju, tj.otpornost na veliki broj antibiotika, te su biljni proizvodi velika podrška u lečenju urinarnih i drugih infekcija.
Naturoplex® je klinički ispitan biljni preparat i predstavlja kombinaciju nekoliko biljaka, čiji aktivni sastojci blagotvornim delovanjem na sluznicu urinarnih puteva dovode do prestanka tegoba, već od prvog dana primene.
Dr Vladimir Perić, urolog
Opšta bolnica Valjevo