Stižu topli dani pa raste i potreba za rashlađivanjem. Dugo sedenje u mokrom kupaćem kostimu može da izazove često mokrenje, peckanje pri mokrenju, bol u donjem delu stomaka, temperaturu, jednom rečiju, urinarne infekcije.
Urinarne infekcije su češće kod žena zbog toga što im je mokraćni kanal kraći, pa je bešika mnogo bliža vagini i završetku debelog creva. Urinarne infekcije nastaju zbog bakterija koje potiču iz debelog creva. U normalnim okolnostima se bakterije koje su dospele u mokraćnu bešiku izbacuju prilikom mokrenja, međutim kod nekih žena sluznica može biti podložna vezivanju bakterija što dovodi do urinarne infekcije.
Kupanje u bazenima i drugim vodama koje nisu proverene, čest prelazak iz toplog u hladno, oskudno oblačenje u klimatizovanim uslovima, ali i dugo sedenje u mokrom kupaćem kostimu pogoduje razvoju bakterija koje izazivaju urinarne infekcije. Mokar kupaći kostim može da izazove i vaginalne infekcije ali je to ređi slučaj.
U zavisnosti od oblika urinarne infekcije saniranje će različito trajati. Najčešće traje 3-5 dana, a ukoliko se infekcija proširi do bubrega tada lečenje može potrajati i 2 nedelje.
7 praktičnih saveta za sve koji pate od urinarnih infekcija :
- Obavezno po izlasku iz mora ili bazena presvucite mokar kupaći kostim i tako smanjite mogućnost razvoja urinarne infekcije,
- Koristite pamučan veš,
- Izbegavate upotrebu tampona,
- Nosite šire pantalone,
- Uzimajte što više tečnosti (preporuka je minimum 2 litre vode)
- Neodlažite odlazak u toalet
- Mokrenje treba da bude na svaka dva do četiri sata